Obserwuj nas:
Niewidzialny zabójca wydajności krzemu typu N: kiedy
  • 2026-07-17
  • 262 wyświetleń
  • Blog

Niewidzialny zabójca wydajności krzemu typu N: kiedy

Krótka odpowiedź: Niewidzialny zabójca wydajności w krzemie typu N ujawnia się jako sygnał fotoluminescencji, który nie pasuje do procesu, który linia uważa, że realizuje. Opisany przypadek dotyczy etapu dyfuzji boru, w którym obraz PL ujawnił wzór, którego zapisy procesowe nie wyjaśniały, a przyczyna prowadziła z powrotem do historii termicznej, a nie do samej receptury dyfuzji. Zakresy temperatur obejmują etapy dyfuzji w pobliżu 850 °C, szczyty wypalania około 1050 °C oraz późniejsze etapy procesu w pobliżu 200 °C, z obsługą płytek przy 300 mm i wygrzewaniem w pobliżu 750 °C. To, co czyni tę klasę defektów trudną, polega na tym, że nie pozostawia widocznego śladu ani spójnego podpisu elektrycznego w końcowym teście — strata pojawia się jako niewielki niedobór wydajności rozłożony na partię. Inspekcja fotoluminescencyjna umieszczona wcześnie w łańcuchu jest tym, co zamienia to w możliwy do prześledzenia problem procesowy.

Produkcja modułów PV · autor: Jerry, Ooitech

Wprowadzenie produktu

Pewien inżynier procesu opisał mi kiedyś tę scenę.

Pewnego dnia obraz PL z kontroli wyrywkowej dyfuzji boru nagle pokazał kilka płytek z wyraźnymi koncentrycznymi pierścieniami smugowymi. Jego pierwszym odruchem było wyciągnięcie danych z kontroli przychodzącej dla tej partii: czas życia nośników mniejszościowych powyżej 1500 μs, absorbancja wytrąceń tlenu w normie, gęstość mikrode-fektów w granicach specyfikacji. Na papierze wszystko świeciło na zielono.

Zadzwonił do laboratorium po rutynową ponowną kontrolę EBIC. Nic się nie pokazało. Przełączył się na trawienie preferencyjne plus mikroskopię optyczną. Wciąż czysto.

Ale te pierścienie na mapie PL wciąż tam były. Nie zniknęły.

Kontrola przychodząca przechodzi, ponowna kontrola nic nie znajduje, a PL wciąż pokazuje ciemny okrąg. Ta trójstronna niezgodność to jedna z najczęstszych cichych strat, na jakie natrafia inżynier procesu typu N.

Przeciwnik, który za tym stoi, jest tym, co ten artykuł rozkłada na czynniki: defekty koncentrycznych pierścieni (CRD) w monokrystalicznym krzemie Czochralskiego typu N do fotowoltaiki. To jeden z najbardziej niedocenianych zabójców wydajności w ogniwach typu N, a w najgorszym przypadku może pochłonąć 4% bezwzględnej wydajności ogniwa.

Płytki krzemowe monokrystaliczne typu N M10 stosowane jako podłoża ogniw słonecznych

Od typu P do typu N inżynierowie zmienili przeciwników

Najpierw wyjaśnijmy jedną rzecz.

W erze typu P, największym starym przeciwnikiem po stronie płytki była para bor-tlen (defekt BO): ogniwo B-Cz PERC po 12 godzinach naświetlania mogło stracić 3-5% bezwzględnie (liczba przeanalizowana w pracy doktorskiej Vicari Stefani z 2022 r.). Multikrystaliczny krzem typu P również wykazywał LeTID, który w najgorszym przypadku mógł obniżyć wydajność o 16%. Cała branża spędziła ponad dekadę, walcząc z tymi stratami wywołanymi światłem, od modyfikacji procesu PERC po filtrowanie UV enkapsulants po stronie modułu.

W przejściu na typ N, branża początkowo sądziła, że ta walka się skończyła. Wafle typu N są domieszkowane fosforem, więc nie ma obowiązkowego parowania B×O i defekt BO po prostu nie może powstać.

Ale ludzie szybko się przekonali: BO zniknął, a precypitacje tlenu (OP) same wkroczyły do akcji. Tym razem przybrały jednak bardziej podstępne przebranie: defekty koncentrycznych pierścieni.

Li Guixiu z Uniwersytetu Zhejiang (w grupie profesora Yuan Shuai) przedstawił to na 21. konferencji CSPV w 2025 r. i opublikował powiązaną pracę w Applied Physics Letters w 2024 r. Wspólnie wyjaśniają to jasno: istotą defektu koncentrycznego pierścienia jest precypitacja tlenu, która jest nieco zbyt mała. Jego trzy cechy są z natury wszystkie „niewidoczne”:

  • Niska aktywność elektryczna i chemiczna — nie jest to rodzaj precypitacji tlenu, którą zauważysz na pierwszy rzut oka

  • Płytki poziom defektu (0,42-0,46 eV, a nawet płytszy po PDG)

  • Niewidoczny w stanie natywnym — wafle w stanie wzrostu nie pokazują nic; trzeba zakończyć etapy wysokotemperaturowe, takie jak dyfuzja i wyżarzanie, zanim się pojawi

To ostatnie stwierdzenie jest tym, na czym inżynierowie się przejeżdżają: to „opóźniony wywoływacz”. Zanim zobaczysz to na PL ogniwa, rozliczenia etapu wafla są już zamknięte.

Ten wróg wybiera swoją broń — standardowy sprzęt nie może go dotknąć

Defekty koncentrycznych pierścieni obalają tradycyjny konsensus, że „jeśli możesz to zmierzyć, to jest to wróg”.

Skieruj różne bronie na ten sam wafel z koncentrycznymi smugami:

MetodaWynik
Obrazowanie PLWidoczne (wzbudzenie laserowe bezpośrednio ujawnia kontrast rekombinacji)
Standardowy EBIC (temperatura pokojowa)Niewidoczny (płytki poziom, aktywność rekombinacyjna zbyt słaba)
EBIC w niskiej temperaturzeWidoczne (metoda zalecana przez Li Guixiu)
Trawienie preferencyjne + OMNiewidoczny (rozmiar poniżej granicy wykrywalności)
Dekoracja miedzią + trawienie preferencyjneWidoczne (kolejna zalecana broń)

Przekładając to na język linii produkcyjnej, to jedno zdanie: ten wróg sam wybiera swoją broń. Standardowy sprzęt go nie wykryje. Na linii jedynym narzędziem, które codziennie go wychwytuje, jest PL; aby naprawdę go skwantyfikować w laboratorium, potrzebujesz EBIC w niskiej temperaturze lub dekoracji miedzią.

To także dlatego tak wielu inżynierów czuje, że „wszystkie dane przeszły, ale ogniwo i tak daje mi w twarz”. Dane nie są sfałszowane. Broń w ręku jest niewłaściwa.

Parametry techniczne

12 ppma: linia życia i śmierci dla tlenu w płytce typu N

Ponieważ defekt koncentrycznych pierścieni jest wydzieleniem tlenu, źródłem jest stężenie tlenu [Oᵢ] wewnątrz płytki.

Raport Li Guixiu wyznacza bardzo wyraźną granicę: [Oᵢ] > 12 ppma wchodzi w strefę wydzieleń tlenu o wysokiej aktywności rekombinacyjnej („płytki z czarnym rdzeniem”, dobrze znane starym inżynierom); [Oᵢ] < 12 ppma wchodzi w strefę OP o małym rozmiarze, czyli koncentryczny pierścień, o którym dziś mówimy.

12 ppma to linia życia i śmierci dla tlenu w płytce typu N (zgodnie ze standardem SEMI M6 dla materiałów krzemowych, około 6×10¹⁷ cm⁻³). Dane branżowe pokazują, że obecna główna technologia pieców monokrystalicznych może osiągnąć tylko około 12,5 ppma; przy próbie zejścia niżej wydajność gwałtownie spada. Dolna granica tlenu, jaką może osiągnąć zakład produkujący płytki, trafia dokładnie na linię wyzwalającą defekt koncentrycznych pierścieni. Właśnie dlatego defekty koncentrycznych pierścieni są tak powszechne w erze typu N.

ParametrWartość / Zakres
Linia ostrzegawcza [Oᵢ]12 ppma (~6×10¹⁷ cm⁻³)
Dolna granica głównego pieca~12,5 ppma
Głębokość poziomu defektu0,42-0,46 eV
Najgorszy przypadek utraty wydajnoścido 4% bezwzględnie
Strata przy [Oᵢ] < 7×10¹⁷ cm⁻³ (~14 ppma)do 0,86% absolutnie (APL 2024)
Strata resztkowa po PDG0,4% absolutnie (24,68% vs 25,08%)

Raport Li Guixiu daje jasny wniosek: w najgorszym przypadku płytki przekraczające 12 ppma [Oᵢ] mogą stracić do 4% absolutnej wydajności ogniwa. "Najgorszy przypadek" oznacza tu ekstremalną sytuację, w której tlen przekracza 12 ppma + wahania szybkości ciągnięcia powodują nierównomierny rozkład wakancji + defekty głowy i ogona sztabki się kumulują. To nie jest średnia; na rzeczywistej linii częściej obserwuje się straty rzędu 0,4-1%.

Warto zauważyć: badanie Li Guixiu z 2024 Applied Physics Letters wskazuje, że nawet w płytkach z tlenem poniżej 7×10¹⁷ cm⁻³ (~14 ppma) koncentryczne smugi mogą nadal powodować do 0,86% absolutnie straty wydajności. Oznacza to, że ryzyko defektów pozostaje nawet poniżej 12 ppma. Utrzymanie 12 ppma to dolna granica, a nie linia mety.

Co oznacza 4% absolutnie na linii produkcyjnej? Do 2026 r. średnie wydajności w sortowanych partiach masowej produkcji ogniw typu N rozłożyły się na poziomy: TOPCon na poziomie 25,6-26,2%, HJT na poziomie 26,0-26,5%, BC na poziomie 26,5-26,8%. Normalnie działająca linia utrzymuje wahania średniej zmianowej w granicach ±0,05% absolutnie; gdy średnia partii spadnie o więcej niż 0,1%, linia zatrzymuje się w celu zbadania i wzywa przegląd jakości. Spadek o 4% w najgorszym przypadku z powodu defektów pierścieni koncentrycznych jest równoznaczny ze zepchnięciem całej partii z "poziomu głównego" do "poziomu obniżonego" lub nawet "poziomu złomu" — cała drabina wydajności danej ścieżki technologicznej zostaje przebita.

Ale dla zakładów produkujących płytki i ogniwa prawdziwym bólem w tym bilansie nie jest wytwarzanie energii. Jest nim to, że ogniwa o niskiej wydajności nie da się sprzedać:

  • Poniżej minimalnego koszyka wydajności klienta oznacza natychmiastowy martwy zapas: główni klienci zazwyczaj ustalają minimalne koszyki ogniw typu N na powyżej 25,4% (niektórzy czołowi klienci ustalają je wyżej). Jeśli średnia partii spadnie poniżej 25%, klient jej nie przyjmie i można ją tylko zużyć wewnętrznie lub zezłomować

  • Sprzedaż obniżona zjada marżę bezpośrednio przez różnice cen koszyków: każde obniżenie koszyka obniża cenę o kilka centów do dziesięciu centów za wat; w partii setek MW różnica może oznaczać od milionów do dziesiątek milionów zysku brutto, który wyparowuje

  • Koncentryczne smugi wykryte w próbkowaniu oznaczają pełne wycofanie partii oraz ryzyko zwrotu: gdy ponowne kontrole EL/PL po stronie klienta to wychwycą, łańcuch odpowiedzialności prowadzi aż do zakładu produkującego płytki

To jest księga, którą inżynier naprawdę obserwuje — nie „o ile mniej energii wytwarza zakład”, ale „czy klient przyjmie tę partię”.

Dlaczego ten problem nagle się pogorszył w erze N-typu

To samo istniało w erze P-typu, ale nie sprawiało aż takich kłopotów. Trzy powody wzmacniają to w erze N-typu.

Powód pierwszy: zmienił się budżet termiczny.

Okna termiczne ogniw N-typu to zupełnie inny system niż w P-typie. Dyfuzja fosforu w PERC P-typu osiąga szczyt przy 800-850°C — nie jest to wysokie, ale w połączeniu z długim wyżarzaniem w wysokiej temperaturze mogło częściowo naprawić drobne defekty. W ścieżce N-TOPCon szczyty dyfuzji boru sięgają 1000-1050°C — wyższa temperatura, ale przy zupełnie innych czasach przebywania i atmosferach, co wręcz łatwiej „aktywuje” utajone defekty związane z tlenem. HJT jest bardziej ekstremalny: cały proces jest niskotemperaturowy (około 200°C), co eliminuje jakiekolwiek okno obróbki końcowej „wyżarzania w wysokiej temperaturze w celu rozpuszczenia defektów”. Gdy po stronie płytki istnieje ukryta wada, strona ogniwa jest niemal bezradna, by ją uratować.

Powód drugi: większe tygle, gorsze wprowadzanie tlenu.

Duże średnice Cz 300mm + większe tygle + dłuższe cykle wyciągania powodują, że całkowity tlen rozpuszczający się z tygla kwarcowego rośnie wykładniczo. W roadmapie ITRPV docelowa linia [Oᵢ] dla płytek N-typu zaostrza się z roku na rok.

Powód trzeci: niskie zanieczyszczenie sprawia, że „stara broń” zawodzi.

Problemy z wydzieleniami tlenu szalały dawniej głównie dlatego, że zanieczyszczenie metaliczne wzmacniało aktywność rekombinacyjną. Praca Wu Ruokai i in. z 2025 r. w Solar Energy Materials and Solar Cells (DOI: 10.1016/j.solmat.2025.113739) skwantyfikowała to za pomocą EBIC:

  • Rodzime wydzielenie tlenu (bez zanieczyszczenia) → kontrast EBIC ≈2% (niemal "niewidoczny")

  • Precypitat tlenu po zanieczyszczeniu żelazem → kontrast EBIC ≈12% (aktywność rekombinacyjna wzrasta 6×)

W ostatnich latach poziom zanieczyszczeń metalicznych gwałtownie spadł, co ironicznie uczyniło precypitaty tlenu bardziej "niewidocznymi". Wafle z czarnym rdzeniem, które starzy inżynierowie potrafili wychwycić na PL z doświadczenia, zniknęły, zastąpione przez koncentryczne pierścienie, których identyfikacja wymaga specjalistycznych narzędzi. To jest niedopasowanie między "rejestrem zanieczyszczeń metalicznych" a "rejestrem tlenu".

Uwaga: stwierdzenie, że "niższe zanieczyszczenie czyni precypitaty tlenu bardziej niewidocznymi" absolutnie nie oznacza, że "więcej zanieczyszczeń jest lepsze". Gdy żelazo dostanie się do wnętrza, aktywność rekombinacyjna precypitatów tlenu eksploduje 6×, wyrządzając ogólnie większą szkodę. Redukcja zanieczyszczeń to właściwy kierunek; po prostu sprawia, że ryzyko związane z "czystymi precypitatami tlenu" jest trudniejsze do wychwycenia starymi metodami. Dlatego zwalczanie zanieczyszczeń i kontrola tlenu są zarówno wymagane, jak i nie mogą się wzajemnie zastępować.

Zalety techniczne

Tłumaczenie mechanizmu: Jedno drgnięcie szybkości wyciągania, jeden pierścień striacji

Najbardziej elegancka część raportu Li Guixiu jasno wyjaśnia mechanizm koncentrycznych pierścieni.

W języku linii produkcyjnej: koncentryczny pierścień nie jest powodowany zbyt dużą ilością tlenu, lecz nierównomiernym rozkładem promieniowym wakansów [V].

Raport Li Guixiu wykorzystuje dane symulacyjne CGSim, aby pokazać, że przy stałej szybkości wyciągania promieniowe stężenie wakansów w wsadzie krzemowym jest naturalnie "wysokie w środku, niskie na krawędzi", różniąc się o więcej niż rząd wielkości. Pomiary FTIR również potwierdzają, że sam rozkład promieniowy [Oᵢ] jest dość jednorodny (środek 6,0×10¹⁷ cm⁻³ vs krawędź 5,1×10¹⁷ cm⁻³). Więc "pierścień" jest rysowany przez wakansy, a nie przez tlen.

Nukleacja precypitatów tlenu wymaga "umiarkowanego [V]": zbyt niskie i nie może zarodkować, zbyt wysokie i tworzy bezpośrednio puste przestrzenie. Gdy szybkość wyciągania fluktuuje podczas wyciągania, promieniowy rozkład [V] fluktuuje wraz z nią, a pozycja nukleacji OP dryfuje wzdłuż promienia — tak właśnie "rysuje się" pierścień striacji.

Jednym zdaniem: stała szybkość wyciągania, defekty się skupiają; drgająca szybkość wyciągania, defekty tworzą pierścień.

Wielu inżynierów liniowych błędnie sądzi, że koncentryczny pierścień oznacza "więcej tlenu na krawędzi" i idzie regulować ścieżkę tlenu w strefie gorącej — zły kierunek. "Pierścień" jest rysowany przez fluktuację wakansów, a nie przez nierównomierne stężenie tlenu.


Zastosowanie produktu

Trzy linie obrony: jak linia produkcyjna walczy w tej bitwie

Gdy mechanizm został wyjaśniony, oto część, która najbardziej interesuje inżynierów: jak z tym walczyć? Uporządkowane według inwestycji od dużej do małej, od daleka do bliska linii, koncentryczne defekty pierścieniowe mają trzy linie obrony.

Linia pierwsza: redukcja tlenu u źródła (najostrzejsze cięcie przy wzroście kryształu)

Kluczowe działanie: sprowadzić [Oᵢ] poniżej 12 ppma.

Najmocniejszym dowodem Li Guixiu są dane pomiarowe MCz (magnetyczne Czochralski) — przy [Oᵢ] kontrolowanym na poziomie 4 ppma (~2×10¹⁷ cm⁻³), zarówno wafer w stanie wzrostu, jak i ten po wygrzewaniu 750°C/16h + 1000°C/8-16h wykazują całkowicie jednorodne radialne [Oᵢ], a koncentryczny defekt pierścieniowy zanika.

Koszt jest również jednoznaczny: MCz wymaga systemu pola magnetycznego, co podnosi koszt produkcji wlewka. Ta obrona pasuje najlepszym producentom waferów przy produktach wysokiej klasy typu N; nie każda linia może ją udźwignąć.

Linia druga: stabilizacja procesu (codzienna praca domowa przy wzroście kryształu)

Nawet bez MCz jest wiele do zrobienia:

  • Kontrola wahań szybkości ciągnięcia — kluczowa jest „stabilność”, nie „szybkość”. Lepiej poświęcić trochę wydajności ciągnięcia, niż pozwolić [V] wahać się

  • Ciągnięcie z domieszkowaniem azotem — dane pomiarowe z raportu Wang Pengfei z Jinko 2026: czas życia nośników mniejszościowych wzrósł o 7%, wydajność ogniwa wzrosła o 0,01%. Cząsteczki azotu wiążą nadmiar wakansów, tłumiąc powstawanie pustek i precypitatów tlenu, a późniejsze etapy wysokotemperaturowe ponownie uwalniają azot

  • Skrócenie przebywania w oknie 850-650°C — podczas chłodzenia wlewka tlen agreguje szybciej przy udziale wakansów; to okno temperaturowe jest „inkubatorem defektów”, więc przechodź przez nie tak szybko, jak to możliwe

Linia trzecia: przesiewanie przychodzących waferów (ostatnia brama zakładu ogniw)

Jak przesiewać przychodzące wafery? Wang Pengfei podaje dwa twarde wskaźniki:

  • Gęstość mikrode-fektów < 40 na mm²

  • Absorbancja precypitatów tlenu < 0,5 (szczyt absorpcji FTIR przy 1230 cm⁻¹)

Dla procesów HJT dodaj jeszcze dwa:

  • Obrazowanie PL do przesiewania pod kątem „ciemnych stref w kształcie wiru” — jedyny widoczny dowód wady koncentrycznych pierścieni po stronie płytki

  • Preferuj dwuetapowe wstępne getterowanie fosforem (2. PDG) zamiast jednoetapowego — praca Wu Ruokaia potwierdza, że nawet po PDG sprawność PCE wadliwej płytki jest wciąż 0,4% bezwzględnie niższa niż standardowych płytek (wadliwe 24,68% vs standardowe 25,08%, dane laboratoryjne). Choć są to dane dla ogniw laboratoryjnych o małej powierzchni, rząd wielkości służy jako punkt odniesienia: 0,4% bezwzględnie na linii masowej oznacza, że cała partia spada o dwa koszyki, zaburzając rozkład koszyków produktowych i tworząc problemy z realizacją zamówień — strata znacznie bardziej dotkliwa niż bilans „ile mocy”

Jeśli proces ogniwa na to pozwala, wprowadzenie wyżarzania „rozpuszczającego defekty” przed dyfuzją boru (szybki ramp 1100°C, wytrzymanie 10-30 minut, szybkie chłodzenie) daje około 1000 wzrostu jasności PL według raportu Wang Pengfeia, z szacowanym zyskiem ogniwa 0,02-0,03%. To najmniejsza zmiana, jaką można wdrożyć w istniejącej linii.

Trzy rzeczy, których raport i prace nie mówią

Aby domknąć analizę techniczną, należy również jasno określić granice prac.

Po pierwsze, „zjadanie 4% sprawności” to najgorszy przypadek po przekroczeniu granicy. 12 ppma to linia ostrzegawcza, a nie „przekroczysz ją i na pewno tracisz 4%”. Gdy tlen przekroczy tę linię, jeśli nałoży się na to fluktuacja wakansów, strata waha się między 0 a 4% bezwzględnie; 4% to pułap, a praca Wu Ruokaia pokazuje, że rzeczywista różnica między wadliwymi a standardowymi płytkami wynosi 0,4% bezwzględnie. Trzy warstwy danych mają się tak: 4% to ekstremalny pułap przekroczenia linii + fluktuacji wakansów + nakładania się początku i końca; 0,86% to pomiar laboratoryjny, gdy tlen jest nieco powyżej 12 ppma (Li Guixiu APL 2024); 0,4% to pozostałość po PDG (Wu Ruokai 2025). Im dłużej jesteś powyżej linii i im więcej się nakłada, tym bliżej tego 4% pułapu. 12 ppma wyznacza dolną granicę „nie wchodź w strefę wysokiej aktywności rekombinacyjnej”.

Po drugie, bilans kosztów MCz nie jest szczegółowy. Raporty akademickie rozwiązują kwestię „czy da się to zrobić”; inżynierowie wciąż muszą obliczyć „czy to się opłaca”. Przy jakiej skali linii MCz wychodzi na zero? To zależy od przestrzeni na premię dla ogniw typu N — obecnie mogą ją wspierać linie produktów high-end HJT, standardowy N-TOPCon wciąż ma z tym trudności.

Po trzecie, sprzężenie domieszkowania azotem i HJT jest słabo omówione w literaturze. Czy azot będzie oddziaływał z wodorem w procesie HJT? Istniejąca literatura w większości potwierdza to na ścieżce N-TOPCon; dane dla ścieżki HJT są wciąż niewystarczające.

Podsumowanie w jednym zdaniu

Era typu P polegała na „strząśnięciu pary BO”; era typu N polega na „zablokowaniu wydzieleń tlenu”. Przeciwnik zmienił przebranie, więc broń inżyniera też musi się zmienić — Obrazowanie PL obserwuje miejsce, niskotemperaturowy EBIC kwantyfikuje, [Oᵢ] < 12 ppma utrzymuje linię śmierci, prędkość wyciągania pozostaje stabilna, dwuetapowy PDG to potwierdza.

Niewidzialny zabójca nie jest straszny. Straszne jest przynoszenie standardowej broni do walki z nim.

Opinia Ooitech

Uderza mnie tutaj, jak duża część losu linii typu N jest rozstrzygana wcześniej, na etapie wzrostu kryształu, na długo zanim jakiekolwiek urządzenie ogniwowe zobaczy wafer. Koncentryczny pierścień zapoczątkowany przez nerwową prędkość wyciągania nie może zostać w pełni cofnięty w dalszych procesach, więc linia ogniw w rzeczywistości dziedziczy problem, którego nie stworzyła. Na naszych liniach produkcyjnych modułów widzimy drugą stronę tego zjawiska — dobre wafery marnowane przez dryf procesu albo te graniczne ratowane przez ścisłą selekcję — dlatego dyscyplina obrazowania PL ma równie duże znaczenie po stronie modułów, jak przy kontroli przychodzącej. Jeśli chcesz zobaczyć, jak to wygląda na prawdziwej zautomatyzowanej linii, nasz kanał YouTube pod www.youtube.com/ooitech ma mnóstwo materiałów z fabryki wartych obejrzenia. Podsumowując: utrzymuj 12 ppma, utrzymuj stabilne wyciąganie i ufaj PL bardziej niż dokumentacji.

Bibliografia

Li Guixiu (Uniwersytet Zhejiang). Koncentryczne defekty pierścieniowe w monokrystalicznym krzemie Czochralskiego typu N do fotowoltaiki. 21. CSPV, 2025-11-27

Li G, Yuan S, Zhou S, et al. Separated striations in n-type Czochralski silicon solar cells. Applied Physics Letters, 2024, 125(25)

Wang Pengfei (Jinko Solar). Charakterystyka jakości monokrystalicznego krzemu PV i tłumienie defektów. 2026

R. Wu, et al. Effect of phosphorus diffusion pre-gettering on electrical properties of oxygen-related defects in n-type crystalline silicon heterojunction cells. Solar Energy Materials and Solar Cells 290 (2025) 113739. DOI: 10.1016/j.solmat.2025.113739

B. Vicari Stefani. Badanie defektów objętościowych w płytkach krzemowych typu p i ogniwach słonecznych (praca doktorska), 2022


Tagi :

Poproś o wycenę

Wszystkie przesłane pliki są bezpieczne i poufne.

Dlaczego my

Dostarczamy ekspertyzę, której możesz zaufać naszą usługę

Sprzęt bezpośrednio z fabryki.

Korzyści kosztowe

Dostarczamy wyjątkową wartość, maksymalizując rezultaty przy jednoczesnej optymalizacji budżetów klientów.

Nasz doświadczony zespół

Nasi wykwalifikowani specjaliści specjalizują się w innowacyjnych rozwiązaniach i strategiach szytych na miarę.

Ponad 15 lat doświadczenia w branży

Głęboka wiedza zapewnia niezawodne, zgodne z trendami i sprawdzone rezultaty dla sukcesu.

Opinie

Co mówią nasi klienci Mówią o nas

Opinie klientów chwalą nasze głębokie zrozumienie ich wyzwań, co prowadzi do innowacyjnych rozwiązań i wysokiego zwrotu z inwestycji. Długoterminowe współprace — niektóre trwające ponad dekadę — świadczą o ich zaufaniu i satysfakcji. Ich historie sukcesu motywują nas do ciągłego przekraczania oczekiwań. Dowiedz się więcej

Nasze produkty

Nasze najnowsze produkty

Aluminiowa rama panelu słonecznego — anodowana, G1/M6/M10/M12
2025-09-10 10:28:35

Aluminiowa rama panelu słonecznego — anodowana, G1/M6/M10/M12

Aluminiowa rama panelu słonecznego, anodowana i cięta na rozmiary modułów G1/M6/M10/M12, z kompletnym wytłaczaniem, cięciem i dostawą narożników z jednej linii.

Czytaj więcej
Hartowane szkło słoneczne o niskiej zawartości żelaza: 93,5% z powłoką AR
2025-09-08 14:17:29

Hartowane szkło słoneczne o niskiej zawartości żelaza: 93,5% z powłoką AR

Hartowane szkło słoneczne do modułów PV: ultraczyste szkło o niskiej zawartości żelaza z powłoką antyrefleksyjną, osiągające przepuszczalność światła 91,5%+ w rozmiarach G1/M6/M10/M12.

Czytaj więcej
Szyna zbiorcza połączeń – prąd łańcucha ogniw słonecznych
2025-09-10 10:36:47

Szyna zbiorcza połączeń – prąd łańcucha ogniw słonecznych

Najwyższej jakości rozwiązania szyn zbiorczych do montażu modułów słonecznych, charakteryzujące się konstrukcją z wysokiej czystości miedzi cynowanej

Czytaj więcej
Symulator słoneczny GIV: klasa A+, <1% niestabilności
2025-09-08 13:49:42

Symulator słoneczny GIV: klasa A+, <1% niestabilności

Gsolar GIV-20A2616 tester paneli słonecznych i symulator słońca klasy A+A+A+ z obszarem testowym 2600mm x 1600mm, czas trwania długiego impulsu 10ms-100ms

Czytaj więcej
Folia enkapsulująca EVA: przyczepność do szkła ponad 80 N/cm
2025-09-08 14:22:26

Folia enkapsulująca EVA: przyczepność do szkła ponad 80 N/cm

Folia enkapsulująca EVA do modułów fotowoltaicznych, a także opcje POE i EPE: odporna na PID i UV, kompatybilna z liniami TOPCon i PERC, w Twojej grubości.

Czytaj więcej
Automatyczna maszyna do naklejania taśmy: cykl 25 s, ±2 mm
2025-09-06 11:18:37

Automatyczna maszyna do naklejania taśmy: cykl 25 s, ±2 mm

Ooitech Automatic Tape Sticking Machine nakłada taśmę klejącą na łańcuchy ogniw słonecznych z wysoką precyzją i szybkością.

Czytaj więcej
Poproś o wycenę